Divnej sport

13. 08. 2008 | † 16. 05. 2012 | kód autora: cjm

Dělám divnej sport. Můj přítel mu říká profesionální zametání. Ostatní různě. Většinou není považován za sport, ale za hru. Jen tak pro informaci- po prvním tréninku jsem nemohla chodit ze schodů, po prvním zápase jsem z metení nemohla skoro dýchat. Tomu podivnému sportu se říká curling a rozhodně nemá nic společného s nesprávným českým překladem metaná.

Curling je od roku 2002 olympijským sportem, ale jako ukázkový sport se objevil už v Naganu. Na minulé olympiádě měl hned po hokeji nejvyšší diváckou sledovanost. Předpokládám, že určité znalosti o curlingu dneska každý má. Spousta lidí si ale stále myslí, že je curling něco jako bowling- tedy že si mohou s kamarády zahrát jen tak, bez velké předešlé přípravy. Ovšem ono to tak jednoduché není- já jsem se na několika prvních trénincích válela po ledě. Při curlingu se totiž nosí speciální botiy, které mají jednu podrážku z teflonu nebo nějakého kovu- a ta je opravdu velmi kluzká. V určitých částech hry si na ní navlíkáme botičku (neboli antislide), takže bota neklouže. To je ovšem velmi relativní, protože led je udělaný tak, aby klouzal co nejvíc... pády nejsou rozhodně nic neobvyklého a občas někdo upadne i na mistrovství světa.

kc040026

Slide, odhazování kamene a dvě metařky (já a Mišuda).

 

Lidé se mě taky často ptají, jestli házím kameny nebo zametám. V curlingu to funguje tak, že každý dělá všechno- pozice se při hře mění. Každý hráč v týmu hraje (neboli hází) dva kameny a pak zametá ostatní kameny spoluhráčů. Výjimku tvoří skip neboli kapitán (tohle označení se ale nepoužívá), který řídí hru z kruhů- ukazuje ostatním, co se bude hrát a jakým způsobem. Skip pouze hraje své (většinou poslední) kameny, ale kameny svých spoluhráčů, až na výjimky, nezametá.

Bodování funguje tak, že každý kámen, který je blíže středu, než je nejlepší soupeřův kámen, je jeden bod. Při hře lepších týmů jsou nejčastější jedničky a dvojky, ovšem jednou jsme dali i sedmičku (z osmi bodů možných). Hraje se na endy, což je zahrání osmi kamenů každého týmu. Jedno utkání má osm, deset nebo dvanáct endů, což záleží na typu turnaje. Deset endů se hraje zhruba dvě a půl hodiny, takže dvě utkání za den jsou pořádně vyčerpávající.

 

kc040057

Červená dvojka nebo jednička a příliš mnoho hráčů v kruzích (foto z Kolibriscupu)

V České republice je zatím jediná hala, která slouží pouze na curling (nachází se v Praze na Roztylech). Ta je v současnosti poměrně dost plná, protože sem jezdí trénovat většina hráčů z východní Evropy a navíc se v ní velmi často konají různé akce pro veřejnost.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sport

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.